آشنایی با 5 اصطلاح رایج خرید بلیط هواپیما

به گزارش وبلاگ خبری، حتما شما هم هنگام خرید بلیط هواپیما، با کلمات و اصطلاحات مختلفی رو به رو شده اید. گاهی ندانستن معانی این اصطلاحات، به ضرر شما تمام خواهد شد. بنابراین تصمیم داریم تا در این مقاله شما را با اصطلاحات رایج خرید بلیط هواپیما ، آشنا کنیم.

آشنایی با 5 اصطلاح رایج خرید بلیط هواپیما

1-ایرلاین

ایرلاین ها یا شرکت های هواپیمایی، شرکت های دولتی یا خصوصی هستند. یک ایرلاین، با در اختیار داشتن تعدادی هواپیما و پرسنل هوایی و اداری ماهر، اقدام به جابه جایی مسافران یا بار می کند. خطوط هواپیمایی مختلف معمولا بلیط های خود را سیستمی می فروشند یا به صورت توزیع چارتری بین آژانس های هواپیمایی، امکان ایجاد تورهای گردشگری داخلی و خارجی را به آن ها می دهند.

2-بلیط سیستمی

بلیط های سیستمی معمولا از طریق دفاتر ایرلاین ها فروخته می شوند. مزیت این بلیط ها زیاد است اما تنها یک ایراد آن باعث می شود که مسافران کمتر از ایرلاین ها خرید کنند، آن هم قیمت است. قیمت بالاتر این بلیط ها نسبت به بلیط های چارتری، تنها عیبشان است. از مزیت آن ها می توان به نوسان بسیار کم قیمتی و امکان کنسل کردن (قابلیت استرداد بلیط) اشاره کرد. هم چنین قیمت بلیط های سیستمی برای بچه ها و نوزادان، پایین تر است.

همان طور که گفته شد، نوسان قیمتی برای این بلیط ها بسیار کم است. با این وجود ممکن است به دلایلی مثل نزدیک شدن به زمان پرواز و وجود صندلی های خالی، قیمت ها کاهش پیدا کند. لازم است بدانید که برای کنسل کردن بلیط، طبق قوانین هر ایرلاین، مبلغی به عنوان جریمه از شما کسر شده و مابقی برگردانده می شود.

3-بلیط چارتر

بلیط های چارتری به نوسان قیمتی معروف هستند. در واقع چارتر کردن عملی است که از طریق آژانس های مسافرتی صورت می گیرد. این آژانس ها تعدادی از صندلی های هواپیمای یک ایرلاین را پیش خرید می کنند. به همین دلیل است که قیمت گذاری بلیط های چارتری به عهده آژانس های مسافرتی است و معمولا هم ارزان تر است. برخلاف بلیط های سیستمی، چارترها برای همه افراد از جمله بچه ها و نوزادان، قیمت یکسان دارند. هم چنین در صورت کنسل کردن از جانب شما، هیچ مبلغی برگردانده نمی شود. (عدم قابلیت استرداد)

2 نوع چارتر کردن وجود دارد:

Full Charter: تمامی صندلی های هواپیما از طریق آژانس مسافرتی پیش خرید می شود.

Seat Charter: به معنای پیش خرید تعداد تعیینی از صندلی های هواپیما از طریق آژانس مسافرتی می باشد.

تا این جا با تفاوت های بلیط های چارتری و سیستمی آشنا شدید. در ادامه درباره سایر اصطلاحات رایج خرید بلیط هواپیما صحبت می کنیم:

4-تور مسافرتی

تور مسافرتی به معنای در اختیار گذاشتن امکانات مختلف سفر از طریق آژانس های مسافرتی است. این امکانات شامل حمل و نقل (مانند بلیط رفت و برگشت هواپیما یا قطار)، محل اقامت (رزرو هتل یا هتل آپارتمان) و امکان استفاده از جاذبه های گردشگری است. البته بیشتر تورها، تنها بلیط هواپیما و هتل شما را رزرو می کنند. اکنون هنگام خرید بلیط، می دانید که منظور از خرید تور کیش، چیست. مزیت خرید تور این است که هر زمان از سفر خود که با پرواز یا هتل خود به مشکل برخوردید، از طریق شرکت ارائه دهنده تور، پیگیری کنید.

5-واچر

واچر (voucher) در واقع یک سند یا رسید الکترونیکی است. واچر سندی است که شما در مقابل خرید بلیط هواپیما یا رزرو هتل دریافت می کنید. در این سند، خدماتی که باید در مقابل هزینه ای که کرده اید، دریافت کنید تعیین شده است. مانند نوع اتاق و تعداد روزهای اقامتتان در واچر هتل و کلاس پروازی در واچر بلیط. با داشتن شماره واچر، می توانید آخرین شرایط پرواز یا شرایط هتلتان را پیگیری کنید.

منبع: گردشبان

به "آشنایی با 5 اصطلاح رایج خرید بلیط هواپیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با 5 اصطلاح رایج خرید بلیط هواپیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید