شروع عملیات باروری ابرها تا دو هفته دیگر

به گزارش وبلاگ خبری، رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها از شروع عملیات باروری ابرها تا دو هفته دیگر اطلاع داد و گفت: بر اساس قرارداد امضا شده با نیروی هوافضای سپاه، یک فروند هواپیما با تجهیزات کامل آماده شروع عملیات باروری ابرهاست.

شروع عملیات باروری ابرها تا دو هفته دیگر

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ خبری، فرید گلکار در گفت وگو با ایسنا، با بیان این که نخستین پروژه باروری ابرها در سال 1395 انجام شد، اظهار کرد: شرایط به گونه ای بود که در اواسط پاییز پروژه کلید می خورد و هر زمان که شرایط برای شروع عملیات مناسب بود، این فرآیند صورت می گرفت و نهایتا تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه داشت.

وی ادامه داد: با توجه به این که در آن سال با یک هواپیما و یک شرکت دیگر این کار را انجام می دادیم، اکنون دچار وقفه شدیم اما طی قراردادی که با نیروی هوافضای سپاه منعقد نموده ایم یک هواپیما و تعدادی پهپاد آماده انجام این عملیات شدند.

رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها با بیان این که مدتی در اجرای این عملیات وقفه ایجاد شد، اظهار کرد: در نهایت تا دو هفته دیگر هواپیما آماده خواهد بود؛ البته پهپادها را کمی زودتر آماده خواهیم کرد اما این که چه زمانی عملیات اجرایی گردد، بستگی به شرایط جوی کشور دارد.

ابرهای کدام استان بارور می گردد؟

گلکار ادامه داد: براساس پیش بینی های انجام شده عمدتا این عملیات روی کوهستان های زاگرس بخشی کوچکی از البرز و ایران مرکزی یعنی اصفهان، فارس، یزد و بخشی از کرمان انجام می گردد.

وی با بیان این که تاثیر یکبار عملیات در میزان افزایش بارش ها 10 تا 15 درصد است اما با توجه به این که میزان هزینه این عملیات نسبت به سودآوری آن بسیار کم است، گفت: ضروری است تا یک حساب جداگانه برای طرح های بارورسازی ابرها ایجاد گردد؛ چراکه شرایط جوی هوا منتظر تخصیص منابع نمی ماند و باید از این ظرفیت ها استفاده کرد.

رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها با اشاره به علت توقف پروژه های بارورسازی ابرها اظهار کرد: به دلیل مسائل داخلی و سازمانی، اجرای این عملیات با وقفه روبرو شد، اما اکنون شرایط نرمال شده است و می توانیم این پروژه ها را پیش ببریم.

گلکار همچنین درباره میزان سرمایه برای اجرای این طرح ها، افزود: سال جاری هفت میلیارد تومان بودجه برای این مساله در نظر گرفته شد که البته بسیار دیر تخصیص یافت که اگر سال جاری نیز هفت میلیارد دیگر تخصیص یابد، می توانیم نیازهای این پروژه را رفع کنیم.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "شروع عملیات باروری ابرها تا دو هفته دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع عملیات باروری ابرها تا دو هفته دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید