اسباب بازی یک محصول لوکس نیست

به گزارش وبلاگ خبری، اسباب بازی یک محصول لوکس و برای سرگرمی نیست، یک وسیله جدی است که نیاز کشور، کودک و حتی خانواده است.

اسباب بازی یک محصول لوکس نیست

به گزارش وبلاگ خبری، به عقیده یک تولیدکننده، وقتی از اهمیت تولید اسباب بازی حرف می زنیم باید یادمان باشد که اسباب بازی ها وسیله کار کودک هستند، انگار که بگوییم که تولید یک اره برای نجار چقدر مهم است، اسباب بازی هم با همین تناسب برای نیاز و استفاده بچه ها در زندگی آن ها نقش اساسی و مهمی را ایفا می کند. وسیله نجار اره است و وسیله بازی کودک اسباب بازی است و بهتر است این طور بگوییم که بازی شغل اصلی کودک به حساب می آید، بنابراین وجود اسباب بازی ها بسیار مهم و ضروری هستند.

حسن سیرانی - داور پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی - گفت: برطرف این نیاز به اسباب بازی به قدری اهمیت دارد که به هر نحوی باید به آن پاسخ داده شود، چه تولید و حتی چه واردات آن. متاسفانه این تصور وجود دارد که اسباب بازی یک وسلیه تجملی و تزیینی است و اگر شرایط اقتصاد و درآمد کشور مناسب نبود، باید تولید و چرخه آن متوقف شود و بعد از این که شرایط اقتصاد خوب و مناسب شد دوباره کار را سر بگیریم.

وی تاکید کرد که این محصول باید وجود داشته باشد چه به صورت وارداتی و چه تولید داخلی؛ وقتی اصل ضرورت حضور این محصول در بازار را بپذیریم بعد می توانیم برای تامین این نیاز چاره اندیشی کنیم و دست به کار شویم.

این تولیدکننده با بیان مثالی ادامه داد: فکر کنید که مثلا داروی سرطان باید به دست کودک بیمار برسد یا نه؟ مشخصا جواب بله است و این نیاز باید از هر طریق ممکن برطرف شود. پس باید بپذیریم که این اصل اساسی در زندگی است که اگر از کودک دریغ کنیم ممکن است نیازها و ناهنجاری های وابسته به این نیاز در بزرگ سالی نمود پیدا کند و باید ده ها برابر هزینه و وقت اختصاص پیدا کند تا این مشکل را حل نماید.

او در ادامه گفت: کشوری که بیش از 80 میلیون جمعیت دارد و 14 درصد آن مخاطب اسباب بازی هستند هرچه قدر تولید داشته باشیم کم است. اما باز هم تولیدات ما غیر موزون گسترش پیدا می کند، برای مثال ما چندین برابر نیاز کشور کارخانه تولید فرش ماشینی و یا شوینده داریم ولی در برخی از زمینه ها تقریبا هیچ تولیدکننده ای نداریم. متاسفانه اسباب بازی هم به همین صورت و به سختی رشد می کند که این وظیفه نهادهای مشورتی مثل کانون است که برای پیگیری این مشکل اقدام کند.

بنا بر گزارش روابط عمومی و امور بین الملل کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان، این فعال حوزه سرگرمی هشدار داد که در حال حاضر برخی از تولیدکنندگان اسباب بازی کم کم تبدیل به یک قالب پلاستیکی ساز می شوند که یک وسیله بازی پلاستیکی را قالب بندی می کنند و یا یک بازی تخته ای چاپی تولید می کنند. درحالی که خلق اسباب بازی به معنای این که واقعا یک گروه یا یک دسته را تولید کنند در کشور ما شاید وجود نداشته باشد.

او در ادامه به ضرورت حضور اسباب بازی ها در بخش اقتصادی کشور اشاره کرد و آن را مثل نان شب واجب دانست: چون من در هر دو زمینه تولید و واردات فعالیت می کنم همیشه سعی دارم دو طرف این ماجرا را با دید منصفانه ببینم و جهت گیری خاصی نداشته باشم چیزی که اهمیت دارد نیاز بچه ها به وسایل بازی با کیفیت و دارای شاخص های بهداشتی و سلامت است.

هر چند که این تولیدکننده به عنصر خلاقیت در آثار موجود نگاه مثبتی ندارد و می گوید: من در حال حاضر نمی توانم اعتقادی به کلمه خلاقانه داشته باشم چون حتی تولیدکنندگان داخلی هم برای تولید از نمونه های خارجی کپی برداری می کنند و به نظرم این بهترین رویکرد در این زمینه است. ما در دنیا چیزی حدود یک میلیون قلم کالای اسباب بازی داریم و شاید در ایران میزان تولید ما حدود 2000 قلم باشد و خب فاصله ما با دنیا زیاد است و به همین خاطر برای از بین بردن این فاصله نیاز به کپی کردن ایده های موجود در دنیا داریم.

وی در توضیح این شرایط گفت: در اسباب بازی ها همیشه خلاقیت وجود دارد اما ما آن را خلق نکرده ایم چون در حال کپی کردن از نمونه اصلی آن هستیم، در واقع اسباب بازی خلاقانه ساخت و تولید ایران خیلی زیاد است اما خلاقیت در خود آن وسلیه نهفته است. به همین خاطر ما باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا اسباب بازی های خوب را به همان روش خوب با کیفیت بالا تولید کنیم و جلو ببریم.

پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی از سوی کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان با همکاری انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی، ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی ریاست جمهوری و شورای نظارت بر اسباب بازی از 7 تا 13 دی 1398 در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اسباب بازی یک محصول لوکس نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسباب بازی یک محصول لوکس نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید