نگارش با قلم و کاغذ به جای تایپ به حفظ و درک مطلب یاری می نماید

به گزارش وبلاگ خبری به نقل از نیواطلس، تحقیق مذکور حاکی است که یادداشت برداری و نگارش به سبک سنتی باعث فعالیت بیشتر مغز و حفظ حافظه و در نهایت ذخیره سازی کدگذاری شده اطلاعات در ذهن می گردد. اما کاربرد قلم های دیجیتال بدین منظور چندان تأثیر مثبتی به منظور تقویت حافظه ندارد.

نگارش با قلم و کاغذ به جای تایپ به حفظ و درک مطلب یاری می نماید

تفاوت میان فعالیت مغز در زمان نوشتن دستی و تایپ کردن بر روی نمایشگرهای الکترونیک موضوعی است که دانشمندان از مدت ها قبل به آن پی برده بودند. محققان می گویند فعالیت شبکه های عصبی مغز در زمان نگارش بر روی کاغذ بسیار وسیع تر است و همین مساله به درک عمیق تر مطالب و موضوعات و باقی ماندن آنها در ذهن منجر می گردد.

این مساله تا حدی ناشی از در دست دریافت قلم در دست و اثرات فیزیکی ناشی از نگارش است. اما نکته جالب این است که حتی استفاده از قلم های الکترونیک برای نگارش مطلب نیز به اندازه استفاده از قلم و کاغذ تأثیرگذار نیست. آنالیز که در این زمینه بر روی 48 داوطلب در ژاپن به مدت دو ماه انجام شد نشان داد درک مطلب کسانی که با قلم و کاغذ مطالعه و یادداشت برداری نموده اند، بیشتر از افرادی بوده که از قلم الکترونیک یا صفحه کلید لمسی گوشی استفاده نموده اند.

آنالیز مغز افراد این گروه در زمان پاسخگویی به سوالات نشان دهنده فعالیت بیشتر بخش های مربوط به بینایی، زبان، بازیابی اطلاعات و غیره بود. به نظر می رسد علت اصلی این تفاوت ناشی از پیامدهای لمس کاغذ و ویژگی های آن باشد. استفاده از کاغذ بازنویسی و به روز کردن اطلاعات را ساده تر نموده و موجب درگیری بیشتر ذهن با متن می گردد و لذا حافظه را تقویت می نماید. همچنین کاغذ و بخش های مختلف آن در مقایسه با اسناد دیجیتال راحت تر قابل دسترس است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نگارش با قلم و کاغذ به جای تایپ به حفظ و درک مطلب یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگارش با قلم و کاغذ به جای تایپ به حفظ و درک مطلب یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید