واکنش مقام روس درباره امکان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

به گزارش وبلاگ خبری، به گفته مدیر اداره کنترل تسلیحاتی و عدم اشاعه وزارت خارجه روسیه، شورای امنیت سازمان ملل در حال حاضر برنامه ای برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ندارد.

واکنش مقام روس درباره امکان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

به گزارش وبلاگ خبری به نقل از فارس، به موازات ادامه فشارهای دولت آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل، یک مقام روس اعلام نموده که شورا در حال حاضر بنایی برای صحبت درباره تمدید کردن این تحریم ندارد.

بنا بر گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر ارماکوف مدیر اداره کنترل تسلیحاتی و عدم اشاعه وزارت خارجه روسیه در مصاحبه با این رسانه با سوالی درباره رو به اتمام بودن تحریم تسلیحاتی ایران طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل روبرو شد.

طبق یکی از بندهای قطعنامه 2231 که از سال 2016 میلادی اجرایی شد، ایران تا پنج سال از خرید تسلیحات تهاجمی منع شده است. این بند از قطعنامه در اکتبر سال 2020 (مهر ماه 1399) منقضی می گردد و پس از آن ایران این امکان را خواهد داشت که از کشورهای خارجی جنگ افزار بخرد.

مقام های آمریکایی از قبیل مایک پامپئو وزیر خارجه این کشور ضمن ابراز نگرانی درباره لغو تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران، خواهان تمدید آن شده بودند.

ولادیمیر ارماکوف در مصاحبه با اسپوتنیک گفت: من می توانم به شما اطمینان بدهم که هیچ رایزنی و بحث رسمی درباره بازنگری کردن در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل وجود ندارد، نه در شورای امنیت و نه در هیچ صندلی دیگر.

این مقام روس پاسخ فوق را در جواب به این سوال که آیا احتمال مذاکره برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران وجود دارد، بیان نمود.

مدیر اداره کنترل تسلیحاتی و عدم اشاعه وزارت خارجه روسیه اضافه کرد: البته این موضوع را هم دوست دارم مطرح کنم، در قطعنامه مذکور (2231) که در رابطه با فرایند مرتبط با ارائه تسلیحات و مهمات نظامی به ایران و یا صدور تسلیحات از ایران به خارج است، یک مکانیسم یا حتی گزینه ای برای تمدید (تحریم تسلیحاتی ایران) وجود ندارد.

این مقام روس با تاکید بر اینکه مفاد قطعنامه 2231 با هدف محدود کردن حقوق قانونی ایران طراحی نشده است، اضافه کرد: هدف (این قطعنامه) ایجاد شرایط مناسب برای روشن شدن بعضی از سوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی بود؛ سوالاتی که می خواست از تهران بپرسد. موضوع همه سوالات کاملا بسته شد و در دسامبر 2015 از دستور کار خارج شدند و این موضوع در اسناد آژانس و تصمیمات شورای حکام هم منعکس شده است.

ارماکوف اضافه کرد: روسیه همواره همه مسائل مطرح شده در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را در نظر گرفته است.

این اظهارات چند روز بعد از صحبت های لوان جاگاریان سفیر مسکو در تهران درباره تحریم تسلیحاتی ایران مطرح شد. سفیر روسیه گفته بود، محدودیت های تسلیحاتی ایران رو به اتمام است

منبع: همشهری آنلاین

به "واکنش مقام روس درباره امکان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش مقام روس درباره امکان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید